Zawodnicy: Roman Bürki

Roman Bürki jest zawodnikiem Borussi Dortmund od 2015 roku. Szwajcar gra na pozycji bramkarza, na murawę wychodzi z numerem 38. Wieloletni reprezentant Szwajcarii w młodzieżowych reprezentacjach. Podczas Mistrzostw Świata w 2014 roku zawodnik dorosłej reprezentacji narodowej.

Początki kariery

Roman Bürki przyszedł na świat 14 listopada 1990 roku w szwajcarskim mieście Münsingen. Jego ojciec Martin Bürki przekazał Romanowi i jego trzy lata młodszemu bratu Marco miłość do piłki nożnej. Roman poszedł w ślady ojca i postanowił trenować do roli bramkarza. Zaś Marco jest obecnie obrońcą w szwajcarskim klubie Thun. Obaj bracia zostaną wybrani do młodzieżowych reprezentacji Szwajcarii. Możemy więc wyobrazić sobie dumę ojca, który zaszczepił już od najmłodszych lat w synach miłość do tego sportu.

Bürki jako dziewięciolatek wstąpił do lokalnego klubu FC Münsingen, gdzie trenował w latach 1999–2005. Następnie został przyjęty przez BSC Young Boys, gdzie awansuje do seniorskiego składu drużyny w 2008 roku. To tutaj zadebiutuje w Swiss Super League, najwyższej randze ligowych szwajcarskich rozgrywek piłki nożnej.

Ceniony talent bramkarski

W kolejnych latach będzie również wypożyczony najpierw w 2010 roku do FC Thun; gdzie notabene obecnie gra jego młodszy brat Marco, który kilka lat wcześniej był w podobnej sytuacji. Również będąc zawodnikiem BSC Young Boys został wypożyczony do FC Thun. Gdzie po kilku latach wrócił jako regularny zawodnik.

Po czterech meczach rozegranych dla Thun, na dziewięć spotkań zostanie również. Wysłany do FC Schaffhausen w 2010 roku. Okres od 2011 do 2013 spędzi jako zawodnik Grasshopper Club Zürich, do którego przejdzie na stałe w 2013 roku. Z drużyną zdobędzie drugie miejsce w Swiss Super League w sezonie 2012/2013. Również w tym samym sezonie sięgnie po Puchar Szwajcarii.

W czerwcu 2015 roku opuścił rodzinne strony i związał się z niemieckim klubem Borussia Dortmund; tym samym rozpoczynając karierę w Bundeslidze. Podczas debiutanckiego sezonu, w którym zagrał w 33 spotkaniach aż 12 z nich zakończył z czystym kontem. Dodatkowo podczas sezonu 2017/2018 został pierwszym bramkarzem, który zachował czyste konto podczas pierwszych pięciu meczy ligi.

Jeśli ciekawią was ciekawostki i informacje z całego piłkarskiego świata, polecamy śledzenie artykułów na portalu bramki.pl