Zawodnicy: Emre Can

Emre Can od 2020 roku jest zawodnikiem Borussi Dortmund, gra na pozycji pomocnika z numerem 23. Uprzednio, przed podpisaniu kontraktu z klubu, był wypożyczonym zawodnikiem z Juventusu. W 2019 roku był zamieszany w kontrowersję związaną ze zdjęciem zamieszczonym przez Cena Tosuna. Zawodnik umieścił na instagramie zdjęcie w poparciu dla Operacji Źródło Pokoju- inwazja Tureckich Sił Zbrojnych oraz Wolnej Armii Syryjskiej na Różawę. Can, który z pochodzenia jest Turkiem polubił post, po jakimś czasie jednak je cofnął. W wywiadzie z niemieckim tabloidem Bild ogłosił, że jest zupełnym pacyfistom i nie zgadza się na jakiekolwiek przejawy agresji i konfliktów zbrojnych. Polubienie zdjęcia miało być przypadkowe, nie popiera on bowiem treści przedstawionych przez Tosuna.

Sylwetka zawodnika

Emre Can urodził się 12 stycznia 1994 roku w niemieckim Frankfurcie nad Menem. Jego rodzice przybyli do Niemiec z Turcji, dzięki czemu Can był uprawniony do gry zarówno w reprezentacji Niemiec jak i Turcji. Zanim jednak dojdzie do etapu swojej kariery, kiedy stanie przed tym wyborem najpierw zostanie zawodnikiem SV Blau-Gelb Frankfurt. Do klubu dołączył już jako sześciolatek i pozostał aż do 2006 roku. Kolejnym klubem do którego dołączył na kolejne trzy lata był Eintracht Frankfurt.

W 2009 roku został zawodnikiem juniorskiej drużyny Bayernu Monachium. Już dwa lata później został wcielony do drużyny rezerwowej seniorów. Pierwszy raz pojawił się w składzie podstawowego składu 26 lutego 2012 roku. Jednak spędził swój pierwszy mecz na ławce rezerwowych. Szansę na wykazanie się na boisku dostanie jeszcze w sierpniu tego samego roku. Bayern wygra wówczas 4:0 podczas meczu z 1. FC Nürnberg.

Po Monachium grał przez rok dla Bayeru 04 Leverkusen. Od 2014 roku został zawodnikiem Liverpoolu, po tym jak angielski klub wykupił Cana w ramach transferu. W barwach The Reds rozegrał 115 meczy, podczas których zdobył łącznie 10 bramek. W czerwcu 2018 został transferowany do Juventusu, dla którego grał do 2020 roku.

Reprezentacja Niemiec

Postawiony przed wyborem dołączenia do reprezentacji, wybrał kraj urodzenia. Swoją decyzję uzasadnił, że lubi grać dla Niemiec i to tutaj chce rozwijać swoją karierę. W 2009 roku został wcielony do reprezentacji U-15. Grał również na kolejnych poziomach, kolejno w U-16, U-17 (gdzie w 2011 roku był kapitanem reprezentacji), U-19 oraz U-21. W seniorskiej kadrze zadebiutował 4 września 2015 podczas meczu przeciwko Polsce, który Niemcy wygrali 3:1.