Zawodnicy: Manuel Akanji

Manuel Akanji od 2018 roku gra na pozycji obrońcy w Borussi Dortmund. Pochodzi z mieszanej narodowościowo rodziny, jego matka pochodzi ze Szwajcarii, ojciec jest Nigeryjczykiem. Ma starszą siostrę Sarę Akacji; która oprócz bycia zawodową piłkarką, czynnie udziela się również politycznie walcząc o równouprawnienie kobiet, również w sporcie. Manuel w Borussi gra z numerem 16.

Sylwetka zawodnika

Manuel Obafemi Akanji przyszedł na świat 19 lipca 1995 roku w szwajcarskiej miejscowości Neftenbach. Jako junior rozpoczął treningi w 2004 roku w klubie FC Wiesendangen, oraz od 2007 roku przeniósł się do FC Winterthur.

W 2014 roku został wcielony do pierwszego składu seniorskiej drużyny FC Winterthur. Zadebiutował w ligowych rozgrywkach 26 kwietnia 2014 roku podczas meczu z FC Lugano. Pierwszy zawodowy mecz rozegrał na stadionie Schützenwiese w miejscowości Winterthur. Klub brał udział w rozgrywkach Swiss Challenge League, Akanj zagrał tam 37 razy zdobywając jednego gola.

W 2015 roku został zawodnikiem FC Basel, gdzie pozostał do 2018 roku i zagrał u nich w 58 meczach. Z drużyną z Bazylei zdobył puchar Szwajcarii oraz dwukrotnie mistrzostwo Raiffeisen Super League.

15 stycznie 2018 roku oficjalnie został przyjęty do Borussi Dortmund. Drużyna zapłaciła za szwajcarskiego obrońce 18 milionów euro. Pierwotnie kontrakt miał obowiązywać do zakończenia sezonu 2021/2022, jednak już wiemy, że Akanji przedłużył umowę do zakończenia kolejnego sezonu.

Kariera w reprezentacji

Pierwsze mecze w barwach reprezentacji Szwajcarii zagrał w kategoriach do 20 roku życia oraz do 21 roku. W seniorskiej reprezentacji zadebiutował w końcu 9 czerwca 2017 roku podczas meczy eliminacyjnych do FIFA World Cup Russia 2018. Spotkanie rozgrywane było na stadionie Tórsvøllur na Wyspach Owczych; reprezentacja Szwajcarii wygrała wtedy 2:0 w meczu z reprezentacją Wysp Owczych. Jak na razie w barwach narodowych Akanji zagrał w 37 meczach.