Borussia Dortmund. Co warto wiedzieć o tym klubie piłkarskim?

Borussia Dortmund to jeden z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Niemczech. Drużyna ta słynie z oddanych kibiców nie tylko w kraju, ale i za granicą. Ekipa z Dortmundu to czołówka najlepszych, najbogatszych oraz najbardziej rozpoznawalnych drużyn piłkarskich w Europie. Co powinieneś o niej wiedzieć?

Historia klubu i osiągnięcia

Pełna nazwa opisywanego w tym tekście klubu to Ballspielverein Borussia 09 Dortmund e.V. Został on założony w 1909 roku. Stąd pochodzi liczba 09 na herbie. Rok później doszło do fuzji z dwoma innymi klubami z tego miasta. Co ciekawe barwy klubowe nie zawsze były żółto-czarne. Na początku gracze Borussii Dortmund zakładali niebiesko-białe trykoty z czerwonymi akcentami.

Losy klubu są dość zawiłe. W 1929 roku ekipa z Dortmundu była bliska bankructwa związanego ze złym zarządzaniem. Później znaczący wpływ na zespół miała władza nazistowska. Drużyna została zlikwidowana, by powrócić po zakończeniu wojny w obecnej do dziś nazwie.

Od tego czasu aż 8-krotnie sięgali po tytuł najlepszej drużyny w Niemczech. To 3. wynik pod tym względem w historii niemieckiej piłki. Do tego aż 11 razy Borussia Dortmund kończyła rozgrywki na 2. miejscu w najwyższej lidze. Ponadto BVB 10-krotnie meldowało się w finale Pucharu Niemiec, a 5 razy podnosili trofeum za te rozgrywki. Natomiast na arenie międzynarodowej Borussia Dortmund wygrała Ligę MIstrzów w 1997 roku i dotarła do finału tego pucharu w sezonie 2012/13. Od sezonu 2008/2009 ekipa z Zagłębia Ruhry zawsze kończy sezon w Bundeslidze w Top 10.

Polskie akcenty w Dortmundzie

Jeśli chodzi o reprezentantów Polski grających dla BVB, to w 2005 roku na wypożyczenie trafił tam Ebi Smolarek. Napastnik zagrzał tam miejsce do 2007 roku, strzelając 25 goli w Bundeslidze w 81 meczach. W tym samym okienku do zespołu trafił jego rodak, Jakub Błaszczykowski.

Do Niemiec trafił z Wisły Kraków, był skrzydłowym, który w późniejszym czasie stworzył świetnie zgrany duet z Łukaszem Piszczkiem na prawej stronie boiska. Natomiast sam Piszczek trafił do Borussii Dortmund z Herthy Berlin w 2010 roku i grał w niej do sezonu 2020/21.

Zarówno „Kuba”, jak i „Piszczu” stali się ulubieńcami wiernych kibiców BVB. Błaszczykowski jednak w szeregach Borussii Dortmund nie mógł zostać tak długo, jak jego kolega z kadry. Przeszkodziły mu w tym kontuzje i niedopasowanie się do wizji trenera.

Oczywiście jednym z najlepszych zawodników tego klubu był także Robert Lewandowski. Dla zespołu z Dortmundu strzelił aż 103 bramki.

Stadion Borussii Dortmund

Arena, na której rozgrywa swoje mecze Borussia Dortmund to Signal Iduna Park. Na mecze Bundesligi potrafi na stadion przyjść nawet ponad 80 000 kibiców gospodarzy. Obiekt służy BVB od 1974 roku. Przez ten czas przeszedł wiele remontów.

Kolejne sukcesy Borussii Dortmund w przypadku pełnoletności można przewidywać w zakładach bukmacherskich. Zestawienie najlepszych z nich znajdziesz na rankinglegalnych.pl.