Rekordziści strzeleccy: Lothar Emmerich

Lothar Emmerich, znany również pod pseudonimem Emma był nie tylko jednym z najlepszych napastników w historii Borussi Dortmund, lecz ogólnie w historii niemieckiej piłki nożnej. Był zawodnikiem reprezentacji RFN i po zakończeniu kariery piłkarskiej trenerem wielu niemieckich klubów.

Sylwetka zawodnika

Lothar Emmerich przyszedł na świat 29 listopada 1941 roku w będącym obecnie dzielnicą Dortmundu, miasteczku Dorstfeld. W 1960 roku został zawodnikiem Borussi Bortmund, z którą zagrał łącznie 213 meczy. W klasyfikacji Bundesligi zagrał w 183 meczach w barwach BVB, i zdobył dla klubu łącznie 115 bramek. We wcześniejszych latach, gdy Borussia rozgrywała mecze w ramach Oberligi zagrał w 30 meczach, podczas których zdobył aż 11 bramek.

Jego najlepszym kolegą na boisku był Sigfried Held. Obaj siali postrach na boisku, zdobywając kolejne bramki na konto Borussi Dortmund. Z tego powodu bardzo często duet znany był jako „okropne bliźniaki”.

Wyróżniony i skromny

Jego talent został dość szybko doceniony. Dwukrotnie przyznano mu tytuł króla strzelców Bundesligi, po raz pierwszy w 1966 oraz rok później w 1967. Sukcesy strzeleckie zapewniły my stałe miejsce w gronie pięćdziesięciu najlepszych zawodników Bundesligi.

W 1965 roku Emma odbierał z Borussią puchar Niemiec, a rok później sięgnął z drużyną także po Puchar Zdobywców Pucharów. Podczas rozgrywek o ten ostatni strzelił aż 14 bramek, tym samym zdobywając tytuł najskuteczniejszego strzelca europejskich pucharów w historii Borussi.

Emmerich oprócz pracy piłkarskiej miał również inne, bardziej tradycyjne zajęcie. Podczas jego pobytu w Idar-Oberstein podjął się pracy inspektora kanałów. Po zakończeniu kariery trenerskiej w 1999 roku został przedstawicielem kibiców Borussi Dortmund.

Lothar Emmerich zmarł 13 sierpnia 2003 roku w Hemer. Miał wówczas 61 lat.