Kadra trenerska: Marco Rose

Wieloletni zawodnik 1. FSV Mainz 05, od jedenastu lat trenuje głównie niemieckie i austriackie zespoły. W Borussi Dortmund jest od lutego 2021 roku.

Początki kariery

Marco Rose urodził się 11 września 1976 roku w niemieckim mieście Lipsk. To w rodzinnym miejsce rozpoczął pierwsze poważne treningi piłki nożnej. W 1984 roku wstąpił do lokalnego klubu Rotation 1950 Lipsk. Jednak już po trzech latach przeniósł się do Lokomitive Lipsk, gdzie w 1995 roku został zawodnikiem pierwszego składu.
To właśnie tutaj rozegrał swój pierwszy mecz w Regionallidze, która jest czwartą (przedostatnią) w hierarchii rozgrywek krajowych. Podczas sezonu 1996/1997 jego drużyna awansowała do ligi wyżej, czyli do 2. Bundesligi. Jednak nie zdołali się w niej utrzymać i już kolejny sezon zaczynali ponownie w Regionallidze.

Do 2. Bundesligi powrócił jednak już w 2000 roku gdy dołączył do nowego klubu, Hannover 96. W kolejnym sezonie drużyna grała już w Bundeslidze. Dzięki temu został zauważony przez większe zespoły i był w stanie ponownie zmienić klub na jeszcze większy. 10 sierpnia 2002 roku zagrał pierwszy mecz w barach 1. FSV Mainz 05. Również i z tą drużyną awansował do Bundesligi, skąd spadli w kolejnym sezonie. W kolejnym roku drużyna ponownie jednak dostała się do najwyższego poziomu rozgrywek. Jednak grali już bez Marco, który w 2010 roku zakończył piłkarską karierę.

Kariera trenerska

Marco Rose pomimo porzucenia kariery piłkarskiej nie rozstał się z dotychczasowym klubem. Pozostał w Mainz, gdzie objął posadę asystenta trenera. Od tego czasu pod jego skrzydłami znajdowały się rezerwy 1. FSV Mainz. Pozostał tu jednak tylko dwa lata, po czym powrócił do swojego pierwszego poważnego klubu.

Do Lokomitive Liepzig powrócił w 2012 roku, jednak jego kariera trenerska nie potrwała tu zbyt długo. Już po roku został zwolniony z posady i musiał szukać sobie nowego klubu. Najdłużej został w Red Bullu Salzburg, gdzie zaczął w 2013 jako trener młodzików. W kolejnych latach dowodził drużynie U-16 oraz U-18, a w 2017 roku został awansowany do pierwszego składu.

W 2019 roku zatęsknił jednak do ojczyzny, gdzie powrócił i objął pozycję trenera Borussii M’gladbach. Gdy jego drużyna zaczęła osiągać coraz lepsze wyniki, upomniała się o niego Borussia Dortmund. Rose z wielką chęcią skorzystał z oferty, przechodząc bez wypełnienia umowy z M’gladbach do BVB dzięki wykorzystaniu specjalnej klauzuli w swojej umowie z dotychczasową drużyną.