Zawodnicy: Erling Braut Håland

Håland to norweska gwiazda młodego pokolenia. Jego ojciec Alf-Inge Håland jest również piłkarzem, w roku urodzenia syna grał w klubie Leeds United na pozycji obrońcy. Prawdopodobnie to świetne geny w połączeniu z wcześnie rozbudzoną pasją do sportu sprawiają;, że młody Håland pnie się coraz wyżej w coraz szybszym tempie.

Od dziecka na boisku

Erling Braut Håland urodził się 21 lipca 2000 roku w Leeds. Choć na świat przyszedł w Wielkiej Brytanii, z pochodzenia jest Norwegiem. Idąc w ślady ojca postawił na karierę piłkarską. Pierwszym klubem, do którego wstąpił było wstąpienie do akademii Bryne FK, gdzie wstąpił w wieku 12 lat. Już w 2015 i 2016 roku został dołączony do składu rezerwowego drużyny Bryne FK. W tym czasie zagrał w 14 meczach, podczas których zdobył łącznie 18 bramek. Jeszcze jako piętnastolatek dostał się do pierwszej drużyny Bryne i zadebiutował w składzie seniorskim 12 maja 2016 roku.

Na początku roku 2017 noweski klub Molde FK oficjalnie przekazał informację o przejęciu Erlinginga Hålanda. Pierwszy mecz w barwach nowego klubu rozegrał podczas Pucharu Norwegii. Podczas debiutu strzelił od razu swoją pierwszą bramkę na konto Molde. Nowy zwyczaj zachowa również podczas meczu debiutanckiego w Eliteserien, gdzie po wejściu na murawę w 71. minucie również strzeli bramkę. Gol zdobyty 6 minut po pojawieniu się na boisku zadecydował o zwycięstwie drużyny.

Kolejnym godnym wspomnienia wyczynem było zdobycie aż 4 bramek w rekordowym czasie 17 minut i 4 sekund. Wynik jest jeszcze bardziej godny podziwu, gdyż Molde grało z niepokonanym jak do tego czasu zespołem SK Brann.

Seniorska kariera i coraz lepsze wyniki

Kolejnym klubem, w którym pojawił się Håland był austriacki Red Bull Salzburg. 1 stycznia 2019 roku został oficjalnie przyjęty w szeregi nowego klubu. W Pucharze Austrii strzelił dla zespołu hat-tricka podczas meczu przeciwko SC-ESV- Parandorf. Salzburg zakończył spotkanie zwycięsko, pokonując przeciwnika 7:1. Kolejny mecz z ogromną różnicą punktów rozegrany został 14 wcześnie tego samego roku.

Spotkanie Red Bulla Salzburg z TSV Hartberg zakończyło się kolejnym zwycięskim wynikiem Salzburga- 7:2. Tym sposobem Håland zdołał w zaledwie 11 spotkaniach zdobyć aż 7 bramek dla swojej drużyny. Nie próżnował jednak celebrując świetny wynik i już trzy dni później podczas swojego meczu debiutanckiego w Lidze Mistrzów UEFA strzelił hat-tricka. Mecz przeciwko belgijskiej drużynie KRC Genk zakończył się kolejną wiktorią Salzburga, tym razem z wynikiem 6:2.

Pod koniec 2019 roku norweskim zawodnikiem zainteresowała się Borussia Dortmund. Erling Braut Håland oficjalnie dołączył do drużyny z początkiem roku 2020. Aby tradycji stało się zadość i tutaj w meczu debiutanckim wykazał się niesamowitymi zdolnościami. Wszedł na boisko w 56. minucie i wyniku 3:1. Wykorzystał bardzo skrupulatnie czas na pokazanie się w nowej drużynie i w ciągu najbliższych 23 minut strzelił hat-tricka. Mecz oczywiście zakończył się wygraną Borussi i wynikiem 5:2.

21 listopada tego samego roku ustanowił nowy rekord w Bundeslidze. Zdołał bowiem podczas pierwszych 22 meczy w lidze strzelić aż 23 bramki. Rekord pasł podczas spotkania z Herthą Berlin, który Dortmund wygrał z wynikiem 5:2.