Zawodnicy: Donyell Malen

Malen jest napastnikiem Borussi Dortmund od 2021 roku. Na boisku pojawia się z numerem 21. Od 2014 roku gra w reprezentacji Holandii- początkowo w dywizji juniorskiej, od czterech lat w reprezentacji seniorskiej.

Sylwetka zawodnika

Donyell Malen urodził się 19 stycznia 1999 roku w holenderskim Wieringen. Choć urodził się w Holandii, ma również pochodzenie surinamskie. Pierwsze nauki piłkarskie pobierał w szkółce piłkarskiej amsterdamskiego Ajaksu. Pomimo sprzeciwów ze strony klubu, jeszcze jako junior przeniósł się do Anglii aby w 2015 roku dołączyć do Arsenalu.

Jednak w 2017 roku powrócił do ojczyzny i wstąpił do PSV Eindhoven. Początkowo został zawodnikiem młodzieżowej drużyny, jednak już rok później został awansowany do pierwszego, dorosłego składu. Podczas trzech lat spędzonych w Eindhoven zagrał łącznie w 81 meczach, podczas których strzelił 40 bramek. Podczas sezonu 2018/2019 zdobył z drużyną tytuł wicemistrza Holandii. 27 lipca 2021 roku podpisał pięcioletni kontrakt z Borussią Dortmund. Do tej pory w barwach klubu rozegrał 24 mecze, podczas których zdobył łącznie sześć bramek.

Malen jest znany ze swojej niezwykłej szybkości i skutecznego dryblingu. Dzięki swoim umiejętnością jest niezwykle skutecznym strzelcem, co potwierdza zdobywając kolejne bramki w rozgrywanych meczach. Trener z juniorskich czasów w Ajaxie, Brian Tevreden powórnał Malena do chilijskiej gwiazdy Alexisa Sáncheza.

Reprezentacja Holandii

Donyell Malen rozpoczął karierę w reprezentacji już w 2014 roku w dywizji U-16. Przez lata przechodził kolejne szczeble drabinki reprezentacji. Grał kolejno w drużynach U-16, U-17, U-18, U-19 oraz U-21. W 2019 roku został awansowany do seniorskiej reprezentacji kraju, gdzie zadebiutował podczas eliminacji do Euro 2020. Podczas meczu Holandia- Niemcy wszedł w 58. mecie jako zastępstwo Martena de Roona. Dwadzieścia minut później strzelił swojego pierwszego gola jako zawodnik kadry narodowej.