Zawodnicy: Axel Witsel

Witsel jest pomocnikiem Borussi Dortmund, występuje z numerem 28. Od wielu lat członek reprezentacji narodowej Belgii.

Sylwetka zawodnika

Axel Laurent Angel Lambert Witsel urodził się 12 stycznia 1989 roku w belgijskim mieście Liège. Pochodzi z wielonarodowej rodziny. Jego matka jest rodowitą Belgijką, ojciec zaś pochodzi z wysp karaibskich, dokładniej z Martyniki.

W 2004 roku został zawodnikiem juniorskiej drużyny Standard Liège, gdzie z czasem awansował do seniorskiej dywizji. Z drużyną zdobędzie mistrzostwo Belgii w sezonie 2007/2008. W tym samym okresie zostanie ogłoszonym najlepszym młodym piłkarzem minionego sezonu. Również za występy w 2008 zostanie wybrany najlepszym belgijskim piłkarzem roku.

Zanim został zawodnikiem Borussi Dortmund w 2018; wcześniej występował dla portugalskiego klubu SL Benfica, rosyjskiego Zenit Petersburg oraz nieistniejącego już chińskiego klubu Tianjin Tianhai.

Kontrowersje związane z faulami

Pierwszy skandal związany z nieczystą grą Witsela miał miejsce podczas rozgrywki z innym belgijskim klubem, RSC Anderlecht. 30 sierpnia 2009 roku fauluje on Marcina Wasilewskiego, łamiąc mu w efekcie nogę. Podczas meczu, oczywiście został ukarany czerwoną kartką, jednak kolejne następstwa przyszły kilka dni później. 1 września Komisja Dyscyplinarna przy Belgijskim Związku Piłki Nożnej zdecydowała się na zawieszenie belga na 85 dni. W ramach kary miał całkowity zakaz wcześniejszego pojawiania się na boisku. W ramach zadośćuczynienia miał również zapłącić karę wynoszącą 2 500 euro.

Finalnie kara została zmniejszona. Z zawieszenia na 11 spotkań, liczbę zmniejszono do 8. Mógł również zagrać podczas pucharów europejskich, a kwota wymagana do spłacenia uległa zmniejszeniu z 2500 euro do zaledwie 250 euro.

Niewiele później Belg ponownie został ukarany czerwoną kartką. 14 stycznia 2010 roku, również podczas meczu przeciwko RSC Anderlecht Witsel fauluje Rolanda Juhász. Komisja Dyscyplinarna BZPN przyznała mu początkowo karę zawieszenia na dwa następne mecze; jednak i tym razem udało mu się nie otrzymać pełnej kary. Finalnie, Witsel nie otrzyma żadnej kary za atak na Węgra.

1 komentarz w temacie “Zawodnicy: Axel Witsel

Dodaj komentarz