Rekordziści strzeleccy: Friedhelm Konietzka

Timo Konietzka to bezdyskusyjnie legendarna postać niemieckiego futbolu. Jest on nie tylko jednym z najlepszych strzelców w historii Borussi Dortmund. To właśnie on zdobył historycznego, pierwszego gola w niemieckiej Bundeslidze.

Sylwetka zawodnika

Friedhelm Timo Konietzka urodził się 2 sierpnia 1938 roku w niemieckim mieście Lünen. To w lokalnym klubie VfB 08 Lünen stawiał pierwsze kroki w piłkarskim świecie. Z czasem został awansowany z juniorskiego składu do drużyny seniorów. Zagrał z nią w sezonie 1957/1958, po czym za sprawą Helmuta Brachta dostał możliwość dołączenia do grającej wówczas w Oberlidze Borussi Dortmund. Konietzka na koniec sezonu 1962/1963 zdobył z nowym zespołem mistrzostwo Niemiec. W kolejnym sięgnął także po Puchar Niemiec. Podczas swojej kariery w Borussi zagrał w jej barwach 160 meczy, podczas których zdobył zawrotną ilość 126 bramek.

Jednak na kartach historii zapisał się przede wszystkim 24 sierpnia 1963 roku. Już w 1. minucie meczu Borussia Bortmund- Werder Brema, strzelił pierwszego gola debiutującej w tym sezonie Bundesligi. W 1965 roku przejdzie na kolejne dwa sezony do TSV 1860 Monachium.

Kariera trenerska

W 1967 roku przeprowadził się do Szwajcarii, gdzie zaczął grę dla klubu FC Winterthur. Już po pierwszym sezonie awansował z drużyną do najwyższej ligi szwajcarskiej- Nationalligi A. W 1971 roku został zatrudniony w FC Zürich. Oprócz pozycji napastnika, przejął on także pozycję trenerską. W przeciągu dwóch lat zdobił on dwukrotnie Puchar Szwajcarii.

Jednak w 1973 roku postanowił skupić się jedynie na prowadzeniu zespołu jako trener. Pozostał w Zurychu przez kolejnych siedem lat. Przez kolejne lata obejmował posady trenerskie w wielu niemieckich i szwajcarskich klubach. Często powracał do poprzednich wychowanków, rotując prowadzone kluby. Oficjalnie zakończył karierę w 1994 roku. Jego ostatnim klubem było FC Luzem.

Tragicznie w 2010 roku Konietzka otrzymał diagnozę nowotworu. Po dwóch latach walki z chorobą podjął decyzję o eutanazji, która była już wówczas legalna w Szwajcarii. Zmarł 12 marca 2012 roku po wypiciu trucizny.