Prezes Borussi Dortmund oferuje wsparcie Schalke

W związku z napaścią wojsk rosyjskich na Ukrainę bardzo dynamicznie weryfikowane są plany i powiązania również i w sporcie. Reprezentacja Narodowa Polski oficjalnie odmówiła zagrania meczu barażowego z reprezentacją rosyjską, szczególnie że mecz miał zostać rozegrany w Moskwie. Krajowi zabrano również przywilej organizowania meczów finałowych Ligi Mistrzów.

Do Rosji nie wybierają się również zawodnicy innych sportów. Ośmiokrotny mistrz Polski siatkówki mężczyzn, klub ZAKSA Kędzierzyn-Koźle również odmówił rywalizacji na terenie Rosji. Więcej na temat sytuacji w świecie koszykówki przeczytacie w artykule na portalu sportmaniak.pl.

Zrywanie kontraktów z rosyjskimi sponsorami

Na rosyjskie firmy oraz oligarchów nakładane są sankcje. Wciąż nie do końca wiadoma jest więc pozycja Romana Abramowicza jako właściciela angielskiego klubu Chelsea. Nie jest wykluczone, że zostanie on zmuszony do odejścia i sprzedaży klubu.

Pozostając jeszcze w temacie angielskich klubów, Manchester United nie patyczkuje się z podejmowaniem ważnych decyzji. Jak dowiadujemy się artykułu na portalu ManchesterUnited.pl, oficjalnie ogłoszona została informacja o zerwaniu kontraktu z rosyjską linią lotniczą Aeroflot.

Borussia solidarnie

Jednak nie tylko angielskie kluby mają powiązania z rosyjskimi firmami. Również w Bundeslidze muszą zostać podjęte ważne kroki. Schalke 04, bo o tym klubie mowa znajduje się obecnie w trudnej sytuacji. Wiąże ich bowiem umowa sponsorska z Gazpromem. Mieli oni wspomagać klub coroczną dotacją wynoszącą dziewięć milionów euro, aby klub mógł znów znaleść się w Bundeslidze. Po ewentualnym awansie kwota dotacji miała ponoć zostać podwojona.

Rezygnacja z tak hojnego głównego sponsora, wiązałaby się z ogromnymi stratami dla Schalke. Jednak widać, że podejmowane są kroki w dystansowaniu się od rosyjskich wpływów. Podczas ostatniego meczu rozgrywanego przeciwko Karlsruher, zawodnicy Schalke pojawili się w koszulkach, jednak zakleili oni logo Gazpromu.

Niespodziewany gest wykonał prezes Borussi, Hans-Joachim Watzke. Aby pomóc Schalke zaoferował on pomoc finansową, jeśli zdecydują się na zerwanie kontraktu z głównym sponsorem. Nawoływał on również do mobilizacji i solidarności wszystkich klubów niemieckich. Wspólnie możliwa jest bowiem pomoc klubowi, bez znacznego obciążania innych drużyn.