Marco Rosse zwolniony z BVB

To z cała pewnością nie była długa kariera, Marco Rose po roku trenowania Borussi Dortmund został zwolniony z pozycji. Dla przypomnienia, zostawił on dla Dortmundu Borussię Moenchengladbach zaledwie przed rozpoczęciem sezonu 2021/22. A decyzję o porzuceniu dotychczasowej drużyny podjął już w lutym poprzedniego roku.

Podsumowanie sezonu

Nie był to udany sezon, zarówno dla Borussi Dortmund jak i dla Marco Rose. Miał on poprowadzić drużynę do wygranej, pomylił jednak po drodze kierunki. Udało im się zająć drugie miejsce w Bundeslidze, jednak z aż ośmioma punktami różnicy do Bayernu Monachium. Wspomnienie Ligi Mistrzów jest obecnie jedynie jak sen, gdyż BVB odpadło z niej już w fazie grupowej. W Lidze Europy też nie udało im się utrzymać zbyt długo.

Pomimo nienajlepszych wyników nic nie zapowiadało tak nagłej decyzji władz klubu. W końcu praca trenera jest pracą na dłuższą metę. Nawet szef BVB Hans-Joachim Watzke jeszcze nie tak dawno wyrażał się dość pochlebnie o trenerze. Jednak jak poinformowano dziś w mediach, podjęte zostały decyzje o usunięciu go z pozycji trenera.

Głównym argumentem były wyniki analizy przeprowadzonej w klubie. Ewidentnie nie były one przychylne dla Marca Rose. Już sama statystyka nakreśla dość nieciekawą zależność; podczas rozegranych 46 meczy BVB wygrało w 27, zaś w 15 przegrało, 4 zakończyły się remisem.

Kto zastąpi Rose?

Jeszcze nie ostrzynamiśmy oficjalnej informacji o tym kto zastąpi odchodzącego trenera. Możliwe, że decyzja jest już podjęta i zostanie ogłoszona w przyszłym tygodniu. Niemieckie media spekulują, że będzie to związany od wielu lat z Borussią Edin Terzić.

Terzić ma już doświadczenie na stanowisku trenera, zastępował bowiem Luciena Favre w końcówce sezonu 2020/2021. Zdobył wówczas Puchar Niemiec. Po tym jak do klubu przyszedł Marco Rose, Terzić pozostał w kadrze trenerskiej. Przez lata obecności w klubie trenował także drużyny młodzieżowe. Jest on więc bardzo możliwym wyborem, szczególnie dzięki swojej dobrej znajomości zawodników i działania klubu.